Czym kierować się podczas wyboru pompy ciepła?

Chcesz kupić dobrą pompę ciepła, ale nie wiesz, na jaki jej model się zdecydować? Poznaj czynniki, które mają wpływ na optymalny dobór pompy ciepła. Pomożemy!

Wstęp
Współcześnie dostępne pompy ciepła znane są z tego, że działają bardzo ekologicznie i oszczędnie zarazem. Żeby jednak można było mówić o optymalnym wykorzystaniu oferowanych przez nie funkcjonalności, dobrze jest wiedzieć, czym kierować się podczas wyboru najwłaściwszego modelu pompy. Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Streszczenie artykułu
Pompy ciepła mogą różnić się wieloma czynnikami, jednak łączyć je będzie gwarancja zapewnienia maksymalnego ciepła, podgrzania wody użytkowej oraz proekologiczne i ekonomiczne działanie. Decydując się na zakup idealnej pompy ciepła warto ją dobrać nie tylko do wieku budynku, ale i pozostałych możliwości obiektu oraz dopasować do realnego zapotrzebowania na ciepło. Mądra inwestycja w pompę ciepła zawsze się opłaci!

Spis treści
1. Wstęp
2. Pompa dopasowana do wieku budynku
3. Różne rodzaje źródła ciepła

Artykuł
Popularność niezawodnych i wysoce bezawaryjnych pomp ciepła stale rośnie. Tak jak i zainteresowanie ich zakupem i montażem. Żeby jednak można było mówić o maksymalnie oszczędnym i ekologicznym ich działaniu, konieczny staje się właściwy dobór pompy ciepła do potrzeb użytkowników oraz możliwości miejsca, w którym zostaną zamontowane. W wielu przypadkach dobór pompy wiązać się będzie z podobnymi wyliczeniami, co wybór kotła. Jak się okazuje jednak same obliczenia cieplne budynku mogą być niewystarczające. O czym warto pamiętać i czym się kierować podczas wyboru najlepszej pompy ciepła? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Pompa dopasowana do wieku budynku
Nowe budownictwo będzie wiązać się z innymi kryteriami dobru pompy ciepła niż budownictwo stare. W przypadku nowobudowanych budynków można znacznie ograniczyć koszty inwestycyjne, bo nie trzeba budować przyłącza gazu i komina spalinowego. W starym budownictwie często sama pompa ciepła nie sprosta zapewnieniu optymalnego dostępu do ciepła. Wówczas warto zastanowić się nad wdrożeniem tzw. systemu ogrzewania hybrydowego. W takich budynkach jednak można wykorzystać istniejące, tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe. Warto jednak najpierw poddać całość konstrukcji solidnej termomodernizacji. Wówczas wykorzystanie innowacyjnych systemów grzewczych, jakimi są pompy ciepła, sprawdzi się znakomicie.

Różne rodzaje źródła ciepła
Nowoczesne pompy ciepła działać mogą na podstawie wykorzystania energii pozyskiwanej z powietrza, wody lub gruntu. Zaawansowane technologie i możliwości branżowe pozwalają jednak i na to, by móc korzystać ze wszystkich rodzajów źródeł. Mając do wyboru pompę z opcją wskazania dolnego źródła ciepła, można z sukcesem uzyskać znaczną część energii potrzebną do ogrzewania nie tylko budynku, ale i wody użytkowej. Co więcej, ogromną zaletą każdego rodzaju pomp ciepła pozostaje też to, że zostały wyposażone w wygodną funkcję aktywnego chłodzenia pomieszczeń. W efekcie świetnie zastępują powszechnie znane klimatyzatory, równomiernie zmniejszając temperaturę w całym domu. To wszystko zaś jest możliwe wówczas, gdy podłączy się je do źródła ogrzewania płaszczyznowego – najczęściej ogrzewania podłogowego.

Jedno jest pewne – na jakąkolwiek pompę ciepła byśmy się nie zdecydowali – inwestycja w jej zakup i montaż będzie naprawdę sprawdzona!