Kilka faktów i mitów związanych z pompami ciepła

Pompy ciepła to rozwiązanie coraz częściej spotykane w wielu polskich domach i budynkach. Razem ze wzrostem popularności, pojawiło się wokół nich wiele mitów. W tym artykule dowiesz się, które z nich są prawdziwe, a które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Zapraszamy do lektury.

Tanie źródło ciepła – PRAWDA

Pompy ciepła to tanie źródło ciepła. Ten argument jest najczęściej podnoszonych przez wszystkich producentów tego typu urządzeń. Nie sposób się z nim nie zgodzić. Patrząc na realia, przy obecnym układzie cen paliw, urządzenia potrafią wygenerować w skali roku spore oszczędności, które po kilku latach mogą spowodować całkowity zwrot z inwestycji. Tutaj warto się zatrzymać i wspomnieć, że koszt instalacji urządzenia jest wyższy niż tradycyjna kotłownia.

Warto również wspomnieć, że pompy ciepła to stosunkowo małe urządzenia. W niewielkich budynkach potrafią zajmować tyle miejsca co lodówka lub kuchenka. Nie ma więc problemu z umiejscowieniem pompy w garażu czy schowku. Odwrotnie sytuacja wygląda natomiast w przypadku kotłowni węglowej z kominami.

Pompa ciepła pasuje do każdej instalacji – FAŁSZ

Najczęściej pomijany elementem, od którego zależy decyzja o montażu pompy ciepła, związany jest z wysokością temperatury w instalacji. Jeżeli jest niska, generuje równocześnie niższe koszty ogrzewania i gwarantuje większą sprawnością. Z tego względu, nie nadaje się do instalacji z niewielkimi grzejnikami.

Pompa ciepła nie działa w trakcie braku energii elektrycznej – PRAWDA

Ta kwestia jest niezwykle prosta i zrozumiała. System działania pompy ciepła opiera się na zasilaniu energią elektryczną. W przypadku kiedy zabraknie prądu, urządzenie przestaje działać. Tutaj warto jednak nadmienić, że na tym samym systemie pracuje dziś większość konstrukcji grzewczych. Dla przykładu kotły gazowe potrzebują energii tak samo, jak obieg wody w grzejnikach uzależniony jest od elektrycznej pompy wodnej.

Pompa ciepła nie wymaga obsługi – PRAWDA

To jedna z największych zalet pomp ciepła. Dzięki bezobsługowej pracy, urządzenie nie wymaga takiej uwagi i czasu, jak czyszczenie kotła węglowego czy znoszenie opału do piwnicy. Pompy pracują automatycznie, dzięki czemu nie musisz stale kontrolować określonych procesów.

Pompa ciepła to tylko ogrzewanie – FAŁSZ

Jest to jeden z najpopularniejszych mitów związanych z pompami ciepła. Należy wziąć pod uwagę, że urządzenia przy pomocy instalacji podłogowej mogą pełnić funkcję darmowego chłodzenia naszego pomieszczenia lub domu. System działa na dwa sposoby. Pierwszy odbywa się bez użycia sprężarki poprzez przekazanie temperatury gruntu, natomiast drugi wykorzystuje do chłodzenia rewersję – czyli działa odwrotnie.