Pompa ciepła w zabudowie na dachu budynku – czy warto?

Interesuje Cię zakup pompy ciepła w zabudowie na dachu budynku? Poznaj zalety takiego rozwiązania. Zapraszamy do lektury wpisu naszych ekspertów z branży!

Wstęp
Zainteresowanie inwestycją w zakup i montaż pompy ciepła w ostatnich latach stale rośnie. Wzrasta również i świadomość korzyści, jakie niesie za sobą ogrzewanie budynku właśnie z wykorzystaniem tego innowacyjnego systemu grzewczego. Co warto wiedzieć o pompach ciepła montowanych na dachu budynku? Na najważniejsze pytania odpowiadamy w naszym wpisie.

Streszczenie artykułu
Pracują ciszej, mniej się zanieczyszczają, a do tego pozwalają na brak ingerencji osób trzech w ich konstrukcję. Do tego świetnie sprawdzą się podczas prac modernizacyjnych w budynkach wpisanych do rejestru zabytków. To najważniejsze korzyści z montażu pompy ciepła na dachu budynku. Warto z tej opcji skorzystać!

Spis treści
1. Wstęp
2. Niestandardowy montaż
3. Pompa ciepła nie na każdym dachu
4. Zabudowa pompy ciepła na dachu – korzyści

Artykuł
Choć wydawać by się mogło, że montaż pompy ciepła na dachu budynku mieszkalnego nie jest dobrym pomysłem, to specjaliści z branży wiedzą, że opcja ta w rzeczywistości dobrze się sprawdza. Mimo tego, że z tego wariantu korzysta raczej niewielu inwestorów – to jednak korzystają. Co warto wiedzieć o montażu pompy ciepła na dachu? W jakich przypadkach jest to jedyne rozwiązanie z dostępnych? Sprawdziliśmy to.

Niestandardowy montaż
Zabudowa pompy ciepła na dachu budynku to wariant inwestycyjny dość rzadko spotykany – co nie oznacza wcale, że w ogóle nie można go spotkać. Najczęściej pompy ciepła powietrze/woda instaluje się oczywiście bezpośrednio przy ścianie lub na ścianie budynku. Niekiedy jednak montaż na dachu domu jest jedynym z dostępnych rozwiązań. W takich sytuacjach warto ten montaż zlecić doświadczonym profesjonalistom.

Pompa ciepła nie na każdym dachu
Czynnikiem decydującym o tym, czy na danym dachu można zamontować nowoczesną pompę ciepła będzie przede wszystkim konstrukcja budynku. Warto zauważyć, że mimo ogromnego postępu technologicznego, dostępne obecnie pompy ciepła powietrze/woda wciąż mogą stanowić źródło dość dużego hałasu, a co za tym idzie – także drgań. W związku z tym więc zabudowy na dachu nie zaleca się w budynkach mieszkalnych o lekkiej konstrukcji. Specjaliści z branży nie polecają też takiej inwestycji w budynkach masywnych, ale o lekkiej konstrukcji dachu lub stropu. Kiedy warto zaś pomyśleć o instalacji pompy ciepła na dachu? Wówczas, gdy dach jest płaski i masywny, a w jego konstrukcji zastosowano dodatkowe płyty fundamentowe, jak również podstawy wibroizolacyjne.

Zabudowa pompy ciepła na dachu – korzyści
Decydując się na montaż pompy ciepła na dachu budynku mieszkalnego, korzystać można z szeregu korzyści. O jakich mowa? Taki montaż z pewnością obniży poziom głośności w najbliższym otoczeniu budynku. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy obiekty znajdują się w gęstej zabudowie na dość małych działkach. Z pewnością pompa ciepła na dachu sprawdzi się podczas modernizacji budynków zabytkowych, zapewniając najkorzystniejsze walory estetyczne takiej inwestycji. Dodatkową korzyścią instalacji pompy ciepła na dachu będzie także to, że parownik pompy ciepła będzie dużo mniej podatny na zanieczyszczenie.