Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Chcesz wiedzieć, jak działa powietrzna pompa ciepła i dlaczego warto ją wybrać? Zapraszamy do lektury wpisu ekspertów z Wassermann. Znamy się na tym!

Wstęp
Zainteresowanie nowoczesnymi, bezawaryjnymi i proekologicznymi pompami ciepła stale rośnie. Nic w tym dziwnego – zwiększa się bowiem świadomość użytkowników oraz potrzeba korzystania z najnowszych technologicznie rozwiązań grzewczych. Co warto wiedzieć o popularnej, powietrznej pompie ciepła?

Spis treści:
1. Wstęp
2. Jak działa powietrzna pompa ciepła?
3. Możliwość podłączenia pompy ciepła do instalacji grzewczej

Streszczenie artykułu
Powietrzna pompa ciepła znana jest ze swojej bezawaryjności, łatwego montażu oraz stosunkowo niskich kosztów instalacji. Do tego z sukcesem można ją podłączyć do już istniejącej instalacji grzewczej. Warto wybrać ten nowoczesny system grzewczy!

Artykuł
Zainteresowanie zakupem i montażem powietrznych pomp ciepła wzrasta z roku na rok. Dzieje się tak głównie dlatego, że tego rodzaju pompy ciepła są dostępne niemal dla każdego budynku mieszkalnego. Teraz nieważne okazuje się już to, czy inwestor myśli o montażu pompy ciepła w nowo powstającym obiekcie, czy tym modernizowanym. Do największych atutów powietrznej pompy ciepła zalicza się prostotę montażu oraz korzystną cenę. Co warto wiedzieć o pompie ciepła powietrze – woda? Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Jak działa powietrzna pompa ciepła?
Pompa ciepła powietrze – woda działa na zasadzie wykorzystywania energii nagromadzonej w powietrzu. Energia ta służy ogrzewaniu lub chłodzeniu przestrzeni mieszkalnej, a pompa wykorzystuje powietrze z dolnego źródła (z zewnątrz). Działanie powietrznej pompy ciepła jest możliwe dzięki czynnikowi chłodniczemu i odpowiedniemu sprężeniu, które wytwarza ciepło użytkowe. To z kolei może być dalej wykorzystane w podgrzaniu ciepłej wody użytkowej, jak i w systemie centralnego ogrzewania.
Powietrzna pompa ciepła działa na zasadzie bardzo prostego mechanizmu. Elementami niezbędnymi do jej działania pozostają głównie sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Do tego musi być dostępny również czynnik chłodniczy, czyli ciecz, której zadaniem jest krążenie wewnątrz układu. Wówczas zaś możliwe jest uzyskanie wzrostu ciśnienia oraz temperatury, a dzięki sprężarce czynnik ten zamieniany jest na postać gazową. Kolejno trafia do skraplacza, gdzie ciepło zostaje oddane do instalacji. Ostatecznie czynnik w stanie ciekłym przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie spada ciśnienie i temperatura. W ten oto prosty sposób cykl rozpoczyna się ponownie, a powietrzna pompa ciepła może działać bezawaryjnie i cieszyć użytkowników pełnią swojej funkcjonalności.

Możliwość podłączenia pompy ciepła do instalacji grzewczej
Wielu inwestorów zastanawia się nad tym, czy powietrzną pompę ciepła można podłączyć do już istniejącej instalacji grzewczej. Jak się okazuje, jak najbardziej. Z sukcesem podłączyć można ją zarówno do kaloryferów, jak i instalacji podłogowej. Warto podkreślić, że przy montażu pompy ciepła najbardziej polecanym rozwiązaniem jest użycie niskotemperaturowych odbiorników jako ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Do tego czynnik grzewczy może również z sukcesem przenosić energię cieplną do zasobnika c.w.u.