Pompa ciepła czy solary – co warto wybrać?

Jeśli jesteś na etapie planowania inwestycji i zastanawiasz się nad tym, co lepsze – pompa ciepła czy solary, warto sprawdzić nasz poradnik. Obydwa rozwiązania sprawdzają się doskonale jako alternatywa dla ogrzewania olejem opałowym, gazem płynnym czy prądem. Pozwalają znacznie obniżyć koszty. Co warto wybrać? Podpowiadamy!

Kiedy zdecydować się na solary?

Solary, czyli kolektory słoneczne, sprawdzą się bardzo dobrze w momencie, gdy woda użytkowa w Twoim domu ogrzewana jest olejem, prądem lub gazem. Masz zapewniony stały odbiór ciepła z instalacji solarnej – szczególnie w okresie letnim.

Pompa ciepła jako rozwiązanie idealne?

Jeśli nie wiesz, co to jest pompa ciepła i jak działa, już spieszymy z wyjaśnieniem. Są to niskotemperaturowe urządzenia grzewcze wykorzystujące energię cieplną, która znajduje się w naturalnych pokładach ziemi, wody lub powietrza. Jest to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala na sporą oszczędność. Obecnie pompy ciepła stanowią najbardziej efektywny system ogrzewania budynków i wody użytkowej. Doskonale sprawdzą się w instalacjach z kotłami na paliwo stałe. Pompa ciepła to także alternatywa dla solarów – przy ogrzewaniu gazem i olejem. Będzie idealnym wyborem dla osób, które nie mają wystarczająco dużo miejsca, np. na dachu, by zamontować kolektory słoneczne.

Solary kontra pompa ciepła – wady i zalety

Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Pompa ciepła jest tańsza niż zestaw solarny przeznaczony do ciepłej wody użytkowej, jednak na ostateczny koszt składa się wiele aspektów, dlatego warto skontaktować się bezpośrednio z producentem. Przewagą nad solarami jest także łatwość montażu. Jeśli decydujemy się na wybór pompy ciepła, nie ma konieczności ingerowania w strukturę dachu czy przeprowadzania orurowania przez całą wysokość budynku. Pompę ciepła przeważnie montuje się przez ścianę z kotłownią, solary powinny być montowane na południe, co czasami okazuje się niemożliwe.

Istotnym czynnikiem jest również efektywność. Działanie pomp ciepła uzależnione jest wyłącznie od temperatury powietrza zewnętrznego – nie ma znaczenia zachmurzenie czy warunki pogodowe. Na pracę solarów ma wpływ ilość padającego na nie promieniowania słonecznego.

Kolektory słoneczne (solary) mają jednak swoje plusy. Ich eksploatacja jest dużo tańsza, bowiem jedynie pompa solarna jest elementem, który pobiera znaczące ilości prądu. Solary są również tańsze i łatwiejsze w przypadku obsługi serwisowej. Specjalistyczna naprawa pomp ciepła może okazać się kosztowna.