Co ma wpływ na koszty eksploatacji pompy ciepła?

Chcesz się dowiedzieć, jakie czynniki wpływają na koszty eksploatacji pompy ciepła? Zapraszamy do lektury naszego artykułu i skorzystania z usług Wassermann!

Wstęp
Nowoczesne pompy ciepła znane są z wysokiej bezawaryjności działania, niskich kosztów eksploatacji oraz duże proekologiczności. Nic dziwnego więc, że popularność ich wyboru wśród świadomych inwestorów stale rośnie. Żeby jednak można było cieszyć się tanim i niezawodnym ciepłem, trzeba poznać czynniki, które mają wpływ na wysokość kosztów eksploatacji pompy ciepła. Zapraszamy do lektury naszego wpisu!

Spis treści
1. Wstęp
2. Niedroga eksploatacja – główna zaleta
3. Optymalny dobór pompy ciepła
4. Pompa w duecie z ogrzewaniem podłogowym

Streszczenie artykułu
Nowoczesne pompy ciepła znane są z wysokiej bezawaryjności, niskich kosztów eksploatacyjnych i wysokiej ekologiczności. Żeby jednak można było mówić o jak najniższych kosztach eksploatacyjnych, warto jest zadbać o to, by pompa została zamontowana prawidłowo oraz by jej moc była optymalnie dobrana do bilansu cieplnego danego budynku.

Artykuł
Pompy ciepła są na tyle nowoczesnymi i doskonałymi w każdym calu systemami grzewczymi, że żaden inny nie jest w stanie się z nimi równać. Z pewnością znacznie przewyższają ekonomiczność i ekologiczność grzania w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi. Jakie czynniki mają wpływ na koszt ich eksploatacji? Sprawdziliśmy to.

Niedroga eksploatacja – główna zaleta
Jedną z najważniejszych korzyści związanych z montażem i użytkowaniem pomp ciepła, pozostają niewysokie koszty eksploatacji takiego systemu grzewczego. W praktyce aż 80% energii cieplnej czerpana jest ze źródeł odnawialnych środowiska naturalnego. To pozwala ograniczyć koszty ogrzewania nawet do 70% w zestawieniu z instalacjami tradycyjnymi. Nawet jeśli praca pompy ciepła jest zasilana z wykorzystaniem energii elektrycznej – i tak koszty eksploatacyjne są dużo niższe, niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych systemów grzewczych.

Optymalny dobór pompy ciepła
Aby można było mówić o pełnym sukcesie w doborze rodzaju pompy ciepła, warto dokładnie określić prawidłowy bilans cieplny budynku. Ważne, by był on zgodny z fizycznymi cechami obiektu. Dobrze jest też dobierać rodzaj i moc pompy ciepła do typu budynku. Tu mowa o tym, czy obiekt został dopiero co wybudowany, czy może też jest budynkiem po modernizacji. Bardzo popularnym rozwiązaniem w budynkach starszego typu jest zastosowanie ekologicznej i niezawodnej w działaniu powietrznej pompy ciepła. Warto jednak podkreślić, że takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w budynkach po termomodernizacji. W innych przypadkach ogrzewanie może nie zdołać pokryć strat ciepła obiektu mieszkalnego. Dodatkowo, aby można było stwierdzić, że cały system grzewczy działa wydajnie i prawidłowo, konieczne jest prawidłowe zamontowanie wszystkich elementów wybranego rodzaju pompy ciepła.

Pompa w duecie z ogrzewaniem podłogowym
Doskonałym pomysłem na zastosowanie pompy ciepła do ogrzewania domu będzie połączenie tego systemu z ogrzewaniem niskotemperaturowym. Tu mowa głównie o ogrzewaniu podłogowym lub z wykorzystaniem grzejników niskotemperaturowych. Ważne będzie także odpowiednie zagęszczenie rur ogrzewania podłogowego.