Do czego służą pompy ciepła?
Zastanawiasz się nad inwestycją w zakup i montaż pompy ciepła? Poznaj korzyści z tego rozwiązania. Wybierz najlepsze usługi od profesjonalistów. Warto!
Wstęp
Obecnie pompy ciepła uznawane są jedno z najbardziej oszczędnych rozwiązań grzewczych, zapewniających dostęp do efektywnych i ekologicznych zarazem form grzania. W zależności od rodzaju systemy te wykorzystują ciepło zgromadzone w powietrzu, gruncie lub wodzie. Co warto wiedzieć o korzyściach płynących z zastosowania pomp ciepła? Zapraszamy do lektury naszego wpisu.
Streszczenie artykułu
Skutecznie ogrzeją powierzchnię mieszkalną, jak również zapewnią dostęp do niedrogiej, ciepłej wody użytkowej. Takie właśnie są nowoczesne systemy grzewcze określane mianem pomp ciepła. Ich szerokie zastosowanie pozwoli na to, by z sukcesem pomyśleć o montażu takiej pompy zarówno w nowo wybudowanych budynkach, jak i tych modernizowanych. Warto postawić na polecane rozwiązania z branży!
Spis treści
1. Wstęp
2. Rodzaje pomp ciepła
3. Pompy ciepła i ich korzyści
Artykuł
Eksploatacja nowoczesnych pomp ciepła pozwala nie tylko na skuteczne ogrzanie powierzchni mieszkalnej, ale również na efektywne podgrzanie wody użytkowej. Co warto wiedzieć o rodzajach pomp ciepła, ich zastosowaniu oraz wymogach, by wybrana instalacja działała optymalnie? Odpowiedzi na najważniejsze pytania prezentujemy w naszym wpisie.
Rodzaje pomp ciepła
Podział pomp ciepła ze względu na rodzaj źródła pozyskiwania ciepła, wygląda następująco: wyróżniamy powietrzną pompę ciepła, pompę gruntową oraz wodną. Do najczęściej wybieranych zalicza się wciąż gruntową pompę ciepła, znaną z wysokiej efektywności działania. Taki system grzewczy stanowić może jedyne źródło ogrzewania nieruchomości. Nie zawsze jednak pompę tego typu można zastosować. Jeśli działka budowlana nie jest duża – to się nie uda – wymiennik poziomy bowiem zajmuje naprawdę wiele miejsca. Z kolei przy zastosowaniu sond pionowych liczyć się trzeba z dość głębokimi wierceniami – nawet do 100 metrów.
Wodna pompa ciepła znana jest z dużej wydajności energetycznej – nawet większej niż pompa gruntowa. Tu jednak liczyć się trzeba z większymi kosztami inwestycyjnymi. Z kolei powietrzna pompa ciepła nie wymaga na starcie ponoszenia wysokich kosztów inwestycji. I tu wyróżnić można pompę typu powietrze – powietrze oraz powietrze – woda. Decydując się na montaż takiego systemu grzewczego, warto wzbogacić go o ogrzewanie podłogowe.
Pompy ciepła i ich korzyści
Zalet zakupu i montażu nowoczesnej pompy ciepła może być naprawdę wiele. Nie dość, że pobiera się darmową energię z gruntu, wody lub powietrza, to do tego czerpie się z niewyczerpalnych źródeł środowiska naturalnego. Przy eksploatacji takiego systemu grzewczego nie emituje się szkodliwych substancji do środowiska, a działanie pompy ciepła jest skuteczne nawet w niskich temperaturach zewnętrznych. Ważne jest również i to, że wybierając nowoczesną pompę ciepła, nie trzeba martwić się o dostarczanie i gromadzenie paliwa. Do tego wiele modeli dostępnych obecnie pomp ciepła jest wyjątkowo łatwych w obsłudze – pompy sprowadzają się głównie do wprowadzenia odpowiednich ustawień regulatora.