Jak najlepiej dobrać moc pompy ciepła?

Chcesz wiedzieć jak najlepiej określić moc pompy ciepła do potrzeb Twojego domu? Skorzystaj z fachowego doradztwa w naszej firmie Wassermann. Warto!

Wstęp
Moc pompy ciepła ma ogromne znaczenie dla ogólnego zadowolenia z użytkowania tego nowoczesnego i wysoce bezawaryjnego systemu grzewczego. Co warto wiedzieć o doborze tej mocy, by móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności związanych z zakupem i montażem tego nowoczesnego systemu grzewczego? Sprawdziliśmy to. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Streszczenie artykułu
Moc pompy ciepła zależeć będzie od wielu czynników – nie tylko od powierzchni danego budynku, ale również od punktu biwalentnego czy zapotrzebowania na ciepło. Jedno jest pewne – w takiej sytuacji zawsze warto skorzystać z fachowego wsparcia sprzedawcy lub producenta. Specjalista od pomp ciepła nie może się mylić!

Spis treści
Wstęp
Dobór mocy pompy ciepła – jak to zrobić?
Ważny punkt biwalentny
Moc pompy dobrana do powierzchni budynku

Artykuł
Prawidłowy dobór mocy pompy ciepła gwarantować będzie dostęp do maksymalnego komfortu cieplnego w budynku mieszkalnym lub użytkowym. Co najważniejsze zaś – nie trzeba będzie wówczas korzystać z dodatkowych źródeł ciepła. Co warto wiedzieć o doborze mocy pompy ciepła? Wszystkich zainteresowanych tym tematem zapraszamy do dalszej części naszego artykułu. Warto!

Dobór mocy pompy ciepła – jak to zrobić?
Aby można było mówić o jak najlepszym doborze mocy pompy ciepła, warto kierować się szczegółowymi danymi określającymi zapotrzebowanie danego obiektu na ciepło. Wśród czynników, które należy wziąć pod uwagę, wymienia się nie tylko średnie roczne temperatury panujące w danym miejscu, ale i powierzchnię obiektu do ogrzania, roczne zużycie wody przez mieszkańców oraz rodzaj odbiornika ciepła. Istotne pozostaje również zapotrzebowanie budynku na moc cieplną – z uwzględnieniem rodzaju i jakości izolacji cieplnej budynku.

Ważny punkt biwalentny
Moc powietrznej pompy ciepła powinno dobierać się do punktu biwalentnego, czyli temperatury, przy której załącza się grzałka. Tak dzieje się wówczas zaś, gdy ilość dostarczanego ciepła do budynku nie jest wystarczająca i nie zaspokaja potrzeb energetycznych danego obiektu. Co zrobić więc, by moc grzewcza była zbliżona do realnego zapotrzebowania budynku na ciepło? Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizację danej inwestycji. Dobrze też pamiętać, że im większa jest moc pompy ciepła, tym bardziej można obniżać temperaturę punktu biwalentnego.

Moc pompy dobrana do powierzchni budynku
Istotnym czynnikiem służącym do wyliczenia optymalnej mocy pompy ciepła będzie określenie powierzchni danego obiektu. Tutaj należy jednak uwzględnić także przestrzenie nieogrzewane lub ogrzewane wyłącznie do niższej temperatury – np. piwnice czy garaż. Powierzchnia budynku nie jest jednak jedynym kryterium, które jest tak istotne przy określaniu mocy pompy ciepła. Tu należy wziąć również pod uwagę zapotrzebowanie na moc grzewczą oraz rodzaj odbiornika ciepła. Aby dokonać najlepszego wyboru, poleca się skorzystać z kompleksowych usług doradczych dostępnych w dobrym punkcie dystrybucji pomp ciepła.