Jak najlepiej wybrać pompę ciepła?

Chcesz zainwestować w zakup i montaż nowoczesnej pompy ciepła? Dowiedz się, jak najlepiej dobrać ją do potrzeb Twojego budynku. Wybierz Wassermann!

Wstęp
Dobór pompy ciepła dokonany przy współpracy z wysoko wykwalifikowanymi i doświadczonymi specjalistami z branży ma ogromne znaczenie dla zapewnienia maksymalnych korzyści z tej inwestycji. Nic dziwnego więc, że jest taki ważny. W jaki sposób dokonać najlepszego wyboru? Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Spis treści
Wstęp
Dobór dopasowany do wieku i stanu budynku
Dobór według dolnego źródła energii

Streszczenie artykułu
Nowoczesne pompy ciepła znane są z wysokiej niezawodności i mnóstwa korzyści, które pozwalają cieszyć się niskimi kosztami eksploatacji. O czym należy pamiętać podczas doboru rodzaju pompy ciepła? Przede wszystkim należy dopasować ją do wieku i stanu technicznego budynku oraz do możliwości wykorzystania dolnego źródła energii. Warto postawić na współpracę z profesjonalistami w branży!

Artykuł
Popularność pomp ciepła w ostatnich latach nie bierze się znikąd. Ich eksploatacja niesie ze sobą mnóstwo korzyści, a przy tym również wiele oszczędności na różnych płaszczyznach. Dlatego też warto odpowiednio wcześniej wiedzieć, jak wybrać najlepszą pompę ciepła z możliwych. Jak tego dokonać? Podpowiadamy!

Dobór dopasowany do wieku i stanu budynku

Pompę ciepła z powodzeniem można zamontować zarówno w nowym domu, jak i budynku istniejącym już od wielu lat. Podczas wyboru systemu grzewczego do nowopowstałego budynku można znacznie ograniczyć koszty inwestycyjne. Tu warto podkreślić, że obiekty w nowoczesnym budownictwie wyróżniają się niskimi potrzebami cieplnymi oraz niskim zużyciem tzw. Energii pierwotnej. Tym samym zastosowanie pompy ciepła będzie rozwiązaniem wysoce wskazanym. Jak prezentuje się zaś sytuacja przy wyborze pompy ciepła do budynku już istniejącego? Tutaj ciekawym i sprawdzonym rozwiązaniem będzie postawienie na tzw. system ogrzewania hybrydowego. Ten sprawdzi się szczególnie wówczas, gdy termomodernizacja budynku nie była zbyt zaawansowana w porównaniu do obecnych czasów.

Dobór według dolnego źródła energii

Wybór konkretnego rodzaju pompy ciepła może mieć znaczenie wówczas, gdy mowa o wyborze zorientowanym na konkretne, dolne źródło energii. Szczególnych wymagań nie ma zakup i montaż powietrznej pompy ciepła. Nieco inaczej jest w przypadku pomp gruntowych lub wodnych. Te pierwsze wymagać będą wykonania projektu robót geologicznych wówczas, gdy działka znajduje się na terenach górniczych lub jeśli wykopy mają mieć powyżej 30 m głębokości. W przypadku wodnych pomp ciepła również konieczne jest skorzystanie z projektu robót geologicznych. Do tego dodać należy również konieczność posiadania pozwolenia wodnoprawnego – to zaś obowiązuje wówczas, gdy głębokość wykopów przekracza 30 m. Będąc przy tym temacie, warto też podkreślić, że na współczesnym rynku branżowym z powodzeniem znaleźć można również takie urządzenia, które mogą korzystać ze wszystkich rodzajów źródeł. Warto mieć to na uwadze, przystępując do rozmów o wyborze konkretnego rodzaju pompy ciepła.