Pompa ciepła c.w.u. – jak i gdzie zamontować?

Szukasz sposobu na efektywny i skuteczny montaż pompy ciepła c.w.u.? Wybierz sprawdzone usługi montażowe od najlepszych fachowców z branży. Super jakość!

Wstęp
Pompa ciepła c.w.u. cieszy się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Tego rodzaju pompa będzie sprawdzonym i doskonałym rozwiązaniem polecanym głównie do montażu w nowych budynkach. Co warto o niej wiedzieć? Jak się ją montuje? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w tym temacie prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Spis treści
1. Wstęp
2. Pompa c.w.u. w domu jednorodzinnym
3. Niezalecany montaż pompy ciepła w piwnicy

Streszczenie artykułu
Pompa ciepła c.w.u. cieszy się ogromną popularnością wśród współczesnych inwestorów. Warto wiedzieć jednak, że choć istnieją szerokie możliwości jej montażu, nie warto tego robić szczególnie w niskich piwnicach. Dużo lepszym pomysłem będzie montaż pompy ciepła na poziomie domu albo na poddaszu.

Artykuł
Pompa ciepła c.w.u. znana jest nie tylko z tego, że zapewnia budynkowi mieszkalnemu lub użytkowemu odpowiedni poziom ciepła, ale również umożliwia niedrogie i ekologiczne podgrzanie wody użytkowej. To bardzo duża korzyść dla generowania codziennych oszczędności w każdym gospodarstwie domowym. Co jeszcze warto wiedzieć o tego rodzaju pompach ciepła? Podpowiadamy.

Pompa c.w.u. w domu jednorodzinnym
Pompę ciepła wykorzystywaną także do pogrzania wody użytkowej w domu jednorodzinnym można zamontować na jeden z dwóch sposobów. Pierwszym będzie montaż na poziomie domu, drugi – montaż na poddaszu. Decydując się na pierwszą z tych opcji warto pamiętać o wyprowadzeniu powietrza zasilającego i wyrzutowego na zewnątrz budynku z odpowiednimi odległościami w taki sposób, aby uniknąć wystąpienia recyrkulacji powietrza. Druga opcja montażu zakłada zaś, że z równie dużym powodzeniem można zamontować pompę ciepła na poddaszu i zdecydować się na przekazywanie ciepła przy pomocy rurociągu wodnego do kotłowni ze zbiornikiem wody użytkowej. Dostępna jest także taka opcja, w której przesyłanie ciepłego powietrza z poddasza możliwe jest dzięki kanałom powietrznym. Warto podkreślić, że każdy z tych systemów ma jednak nie tylko same zalety, ale również i wady. Z pewnością więc dobrze byłoby dokładnie przemyśleć planowaną inwestycję i zastanowić się nad wyborem najlepszej opcji z dostępnych.

Niezalecany montaż pompy ciepła w piwnicy
Analizując możliwości montażu pompy ciepła warto też podkreślić, że największym zagrożeniem będzie zamontowanie urządzenia w bliskim sąsiedztwie składu węgla i nieodizolowanie takiej pompy ciepła. Urządzenie to bowiem poprzez zasysanie powietrza okresowo z pomieszczenia będzie równocześnie zanieczyszczać parownik, pogarszając tym samym wymianę ciepła oraz parametry pracy. Do tego dodatkowym problemem może być także wilgoć panująca w piwnicach. Ten czynnik jest szczególnie widoczny wówczas, gdy miejsce pod pompę ciepła jest dodatkowo pogłębione z powodu wyjątkowo niskiej piwnicy. Tutaj znaczenie ma także duże ryzyko wystąpienia korozji. Warto tego uniknąć.