Pompa ciepła Natea MT 7.10/ MT 5.10 , GEO/300L–uruchomienie 2011r.

Witam zainteresowanych! Postaram się w jak najprostszy sposób przedstawić Państwu swoje zdanie na temat pompy ciepła.

Kiedy podjęliśmy decyzję o budowie domu dwupokoleniowego jedną z najważniejszych decyzji był wybór sposobu jego ogrzewania. Wiedzieliśmy, że nie jest to łatwe, a w dobie internetu oraz sprzecznych i niekompetentnych informacji udzielanych w nim czasami przypomina to po prostu grę w rosyjską ruletkę! Co prawda nikt nie ginie po dokonaniu wyboru, ale … . Sposób ogrzewania to nie jest mebel, który można zmienić, przestawić lub przerobić!

Z pewnością chcieliśmy połączyć ekonomię montażu, ekonomię użytkowania i komfort obsługi. Wyboru musieliśmy dokonać w dość krótkim czasie to i dane powinny być skalkulowane. Robiliśmy projekty, wyliczenia i porównania. Rozmawialiśmy z monterami, użytkownikami, producentami i całą rzeszą ludzi w tej branży. Na „placu boju” pozostałatylko pompa ciepła m.in. ze względu na ekologię i postęp technologiczny, który za tym stoi! Zwróciliśmy się o kosztorysy i propozycje do firm z tego typu ogrzewaniem związanymi. Po ich przeczytaniu decyzja była prosta i jasna! Pompa ciepła gruntowa Natea (Sofath) z kolektorem poziomym od pobliskiego dystrybutora firmy Wasser Mann II Alina Czapracka z Bolewic. Pompy z Francji z długoletnią tradycją i doświadczeniem oraz firma z wykwalifikowaną, profesjonalną kadrą zarówno doradczą jak i montażową gwarantowały zadowolenie.

W domu posiadamy ogrzewanie podłogowe na całej powierzchni podłogi 184,2 m. kw. z podziałem na dwa mieszkania i dwie kondygnacje(projekt Amelia II), a w nich łącznie trzy strefy odczytu temperatury. Również ogrzewanie wody jest niezależną pompą ciepła ze zbiornikiem 300l. Moc całkowita instalacji to 13kW. To jest jedno ze źródeł ciepła w naszym domu, a dodatkowym jest kominek z rozprowadzeniem ciepła turbiną na prąd. Od
października do lutego 2012 średni miesięczny rachunek za ogrzewanie wyniósł ok. 300-400 zł. tj. na dwa mieszkania (projekt Amelia II). Dodać należy, że jest to pierwsza zima, a dopiero jesienią założyliśmy ocieplenie na zewnątrz. Jesteśmy świadomi, że pierwszy sezon grzewczy jest wyższy o ok. 20-40 % kosztów za ogrzewanie, ze względu na to, iż dom jest w fazie wygrzewania.

Wracając do wykonawców to wykonali całą pracę tj. podłogówka (położenie i zabezpieczenia), kolektory w gruncie oraz całą kotłownię itd. Po naszej stronie były koszty wynajmu koparki (ok. 800Pln).

Proszę Państwa! Największym problemem dla inwestorów podejmujących decyzję jaki sposób ogrzewania domu i wody wybrać jest to czy wybrać tańszy przy zakupie i montażu, a droższy w dalszej eksploatacji czy zdecydować się na droższy zakup, technologię i montaż, a tańsze rachunki co miesiąc za źródło zasilania owego urządzenia! Ciężka decyzja i każdy musi podjąć ją sam. Nas przekonało to, że perspektywa spłaty kredytu będzie długoletnia i nie
możemy sobie pozwolić na „dorzucanie” wyższych rachunków do niego! Woleliśmy nie postawić ogrodzenia i zrezygnować z wielu innych jeszcze „estetycznych” elementów wokół domu na rzecz tej właśnie pompy ciepła! Jesteśmy po kilku rachunkach i już nie żałujemy. A jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz przemawiająca za jej zamontowaniem, otóż warto obserwować zmiany w taryfach i kosztach kWh dla ekologicznych sposobów ogrzewania
domów! Jest to chyba jeszcze w fazie projektów, ale „na zachodzie” takie rozwiązania są i stanowią (dane z rozmów ze znajomymi) około 1/3 ceny obecnej. Licznik wówczas jest oddzielny na pompę.

Rozpisałem się trochę, ale szczerze Państwu polecam ten sposób ogrzewania, a w szczególności skorzystanie z pomocy obiektywnej i profesjonalnej w każdym calu firmy. Dla mnie jest to wspominana już Wasser Mann II Alina Czapracka z Bolewic.

Leszek R. Nowy Tomyśl