Powietrzna pompa ciepła – jak zadbać o bezbłędny montaż?

Myślisz o inwestycji w zakup i montaż powietrznej pompy ciepła typu split? Poznaj zasady bezbłędnego montażu tego systemu. Wybierz usługi od profesjonalistów!

Wstęp
Powietrzna pompa ciepła to częsty wybór współczesnych inwestorów. Jest tym popularniejszy, że wśród tego rodzaju pomp występują systemy grzewcze typu split. Warto wiedzieć jednak, że sukcesywny montaż takiej pompy ciepła wiązać się będzie z koniecznością posiadania specjalistycznej wiedzy. Co jeszcze dobrze wiedzieć o powietrznych pompach ciepła? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania prezentujemy w naszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Spis treści
1. Wstęp
2. Gdzie warto zastosować pompę ciepła?
3. O czym pamiętać podczas projektowania ogrzewania?

Streszczenie artykułu
Na współczesnym rynku znaleźć można całe mnóstwo pomp ciepła. Ciekawym i sprawdzonym rozwiązaniem będzie z pewnością powietrzna pompa ciepła typu split. Warto jednak pamiętać o tym, by do jej montażu przystępować wyłącznie wyposażonym w specjalistyczną wiedzę.

Artykuł
Powietrzne pompy ciepła typu split wymagać będą zastosowania specjalistycznej wiedzy montażysty. W związku z tym, że cieszą się rosnącym zainteresowaniem inwestorów w ostatnich latach, warto dowiedzieć się, skąd bierze się ich popularność. Ta wynika głównie z tego, że systemy grzewcze tego typu wiążą się ze stosunkowo niskimi kosztami inwestycyjnymi. Specjalistyczna wiedza przy ich montażu jest konieczna, aby uniknąć generowania wyższych kosztów eksploatacyjnych oraz nie przyczyniać się do niezadowolenia inwestora. Co jest szczególnie istotne podczas użytkowania powietrznej pompy ciepła typu split?

Gdzie warto zastosować pompę ciepła?
Z punktu widzenia projektowego odpowiednimi warunkami do eksploatacji i działania powietrznej pompy ciepła pozostają te, które wiążą się z dostępem do jak najniższej temperatury zasilania instalacji grzewczej. Śmiało można więc stwierdzić, że pompa ciepła będzie idealnym rozwiązaniem w instalacjach z niskim parametrem zasilania. Mowa o temperaturze na poziomie 30-35oC na wyjściu z pompy ciepła. Najciekawsze pozostaje zaś to, że nawet 1 K różnicy zasilania może przekładać się nawet do 6% w kosztach użytkowania. Już nawet w skali roku jest to naprawdę sporo!

O czym pamiętać podczas projektowania ogrzewania?
W wyborze konkretnego rodzaju pompy ciepła warto wiedzieć już na etapie projektowania ogrzewania. Są pewne bardzo istotne kwestie, których absolutnie nie można pominąć. O jakich mowa? Tu chodzi głównie o zadbanie o montaż ogrzewania podłogowego w całym domu, z uwzględnieniem dużego zagęszczenia rur. Dobrze też wybrać odpowiednią wykładzinę podłogową. Najlepiej w takiej sytuacji sprawdzi się taka, która charakteryzować się będzie wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Płytki ceramiczne lub kamienne będą rozwiązaniem wprost doskonałym! Do tego dobrze też wdrożyć taki projekt, w którym wyjście z pompy ciepła będzie bezpośrednio zasilało instalację ogrzewania, pomijając przy tym bufor. To jednak nie wszystko. Równie istotne będzie również zwrócenie uwagi na takie kwestie jak odpływ kondensatu, hałas generowany przez urządzenie lub rurociąg z kompensacją drgań.